Suoraan sisältöön
Jyväskylän kaupunki
Jyväskylän kaupunki / Palvelut / Palvelujen poikkeavat aukiolot vuodenvaihteessa 2015-2016 A-Ö

Muutoksia aukioloajoissa Jyväskylän kaupungin palveluissa jouluna 2015 ja vuodenvaihteessa 2015-2016

Tälle sivulle on koottu vain ne Jyväskylän kaupungin palvelut, joiden aukioloajoissa on muutoksia.

Diabeteshoitajien vastaanotot

suljettu 24-27.12.2015 ja 1.1.2016

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/terveysasemat/diabetes

Hammashoito

ks. Suun terveydenhuolto

Hoitotarvikejakelu

suljettu 24-27.12.2015 ja 1.1.2016

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/terveysasemat/hoitotarvikejakelu

Jyväskylä-info (Jyväskylän seudun matkailuneuvonta, LINKKI-palvelupiste, Jyväskylä-neuvonta ja palvelukassa)

Jyväskylä-info suljetaan klo 15:
- torstaina 17.12.
- joulun aatonaattona 23.12.
- uudenvuodenaattona 31.12.

Palvelupiste on suljettu 24.-25.12.2015, 1. ja 6.1.2016

http://www.jyvaskyla.fi/neuvonta
http://linkki.jyvaskyla.fi
http://visit.jyvaskyla.fi*

http://www.jyvaskyla.fi/palvelut/jyvaskylainfo

Jyväskylän Energia Oy ja JE-siirto Oy

Jyväskylän Energian ja JE-Siirto Oy:n Kivääritehtaan asiakaspalvelupiste Kivääritehtaankatu 6 B (1. kerros) on suljettuna 23.12 - 27.12. Normaalisti palvelupiste on avoinna arkisin kello 9 – 15.

JE-yhtiöiden asiakaspalvelun puhelinnumero 014 366 4010 ja vikapäivystys 014 366 4040 vastaavat joka päivä ympäri vuorokauden.

http://www.jyvaskylanenergia.fi*

Jyväskylän kansalaisopisto

Kansalaisopiston neuvonta on suljettu 23.12.2015–3.1.2016.

http://www.jyvaskyla.fi/kansalaisopisto

Jyväskylän kaupunginteatteri

Jyväskylän kaupunginteatterin lippumyymälä on avoinna normaalisti pe 18.12. saakka (ti-pe klo 14-19, la klo 12-19)

la 19.12.-ma 21.12. SULJETTU
ti 22.12.-ke 23.12. avoinna klo 14-19
to 24.12-ma 28.12. SULJETTU
ti 29.12-to 31.12. avoinna klo 14-19
pe 1.1. SULJETTU (uuden vuoden päivä)
la 2.1. avoinna klo 12-19
su 3.1.-ma 4.1. SULJETTU
ti 5.1. avoinna klo 14-19
ke 6.1. SULJETTU (loppiainen)

http://www.jyvaskyla.fi/kaupunginteatteri

Kaupunkirakennepalvelut

Kaupunkirakennepalvelut Rakentajantalossa (Hannikaisenkatu 17)
Palvelupiste Hannikainen, rakennusvalvonta, ympäristönsuojelu, liikenne- ja viheralueet, maankäyttö
23.12. ja 31.12. avoinna klo 8 - 12

http://www.jyvaskyla.fi/kaupunkirakennepalvelut

Keski-Suomen museo

6.12. Itsenäisyyspäivä, sunnuntai, suljettu

23.12. Jouluaaton aatto, keskiviikko, 11-16
24.12. Jouluaatto, torstai, suljettu
25.12. Joulupäivä, perjantai, suljettu
26.12. Tapaninpäivä, lauantai, suljettu
31.12. Uudenvuodenaatto,torstai, 11-16

1.1.2016 Uudenvuodenpäivä, perjantai, suljettu
6.1.2016 Loppiainen, keskiviikko, 11-16

http://www.jyvaskyla.fi/keskisuomenmuseo

Keski-Suomen sovittelutoimisto

suljettu 21.–27.12.2015

http://www.jyvaskyla.fi/sovittelu

Kirjasto

ks täältä: http://jyvaskyla.fi/ajankohtaista/arkisto/1/0/79566

http://www.jyvaskyla.fi/kirjasto

Kulttuuripalvelut

Kulttuuripalvelut (Vapaudenkatu 39-41, 4. krs) on suljettu 23.12.2015

http://www.jyvaskyla.fi/kulttuuri/palvelut

Kuntoutus- ja terapiapalvelut

Apuvälinepalvelut
Hankasalmen terveysaseman apuvälinepalvelu on suljettu 28.12.-3.1.16.
Korpilahden terveysaseman apuvälinepalvelu on suljettu 23.-29.12.15.
Palokan terveysaseman apuvälinepalvelu on suljettu 28.12.-3.1.16 ja palvelu keskitetty Kyl-lön terveysaseman apuvälinepalveluun, palveluajat ma-ti, to-pe klo 9–15 ja ke klo 9–17. Pu-helinpalveluajat p. 014-2662335 ma-pe klo 10-11 ja 12-14

Fysioterapia
Uuraisten terveysaseman avofysioterapia suljettu 21.12.-3.1.16.
Säynätsalon terveysaseman avofysioterapia suljettu 21.12.-3.1.16. Fysioterapian keskitetty ajanvaraus toimii normaalisti arkisin klo 8–10 numerosta 014 266 2337.
Vaajakosken avofysioterapia (Vesmannintie 4) suljettu 28.12.-3.1.16.
Hankasalmen terveysaseman avofysioterapia suljettu 28.12.-3.1.16.
Huhtasuon terveysaseman avofysioterapia suljettu 28.12.-3.1.16. Fysioterapian keskitetty ajanvaraus toimii normaalisti arkisin klo 8–10 numerosta 014 266 2337.
Korpilahden terveysaseman avofysioterapia on suljettu 23.-29.12.15.

Puheterapia
Palvelut toimivat supistetusti ajalla 21.12.15 – 6.1.16.

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/kuntoutusjaterapia

Laboratorion näytteenotto

Huhtasuon, Korpilahden, Säynätsalon, Tikkakosken, Uuraisten ja Vaajakosken laboratoriot ovat suljettuina 21.12.2015 – 3.1.2016.

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/terveysasemat/laboratoriot

Lapsiperheiden kotipalvelun palveluohjaus

suljettu 23.12.2015

http://www.jyvaskyla.fi/sosiaalipalvelut/perheidenvarhainentuki/kotipalvelu

Liikuntapalvelut

Katso: http://www.jyvaskyla.fi/liikunta/info/poikkeavat_aukioloajat

http://www.jyvaskyla.fi/liikunta

Neuvolat

Vuodenvaihteessa kaikissa neuvoloissa on palveluita rajoitetusti, ensisijaisesti annetaan pal-veluita alle 1 v lapsille, raskaana oleville naisille ja äskettäin synnyttäneille naisille.
Keljonkankaan neuvola on kiinni ajalla 28.12.-31.12.Palvelut annetaan Kyllön neuvolassa, os. Keskussairaalantie 20.
Säynätsalon neuvola on kiinni ajalla 21.12.-31.12. , palvelut annetaan Keljonkankaan neu-volassa ajalla 21.12.-23.12. ,os Pihkatie 4, ja ajalla 28.12.- 31.12. Kyllön neuvolassa, os. Keskussairaalantie 20.
Hankasalmen neuvola on kiinni ajalla 4.1.-5.1., jonka aikana kiireelliset neuvolapalvelut an-netaan Vaajakosken neuvolassa, os. Väkkärätie 1, Vaajakoski.
Uuraisten neuvola on kiinni ajalla 21.12.-31.12. ,palvelut annetaan Tikkakosken neuvolassa, os. Kirkkokatu 3, Tikkakoski

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/neuvolat

Nuorten ja nuorten aikuisten palvelut

Nuorisopalvelut

Veturitallien avoin toiminta on suljettuna ajalla 24.12.2015-10.1.2016. Katso Ohjaamon aukioloajat kohdasta Ohjaamo Jyväskylä.

Nuorisotilojen Joulun ajan sulkuajat

Keltinmäki suljettu 18.12.2015-6.1.2016
Korpilahti suljettu 20.12.2015-10.1.2016
Tikkakoski suljettu 21.12.2015-6.1.2016
Palokka suljettu 21.12.2015-12.1.2016
Huhtasuo suljettu 23.-27.12.2015 ja 30.12.2015-3.1.2016
Säynätsalo suljettu 23.-28.12.2015 sekä 31.12.2015-4.1.2016
Veturitallit suljettu 24.12.2015-10.1.2016
Ohjaamo Veturitalleilla suljettuna 24.12.2015-3.1.2016

http://www.jyvaskyla.fi/nuoriso
http://veturitallit.jyvaskyla.fi
http://www.nuortenlaturi.fi

Ohjaamo Jyväskylä

Alle 30-vuotiaiden Ohjaamo Jyväskylä päivystää Veturitalleilla (Veturitallinkatu 6, 40100 Jy-väskylä) ke 23.12. klo 14 saakka. Joululomataukoa pidämme 24.12.2015 - 3.1.2016.

Ohjaamoon saa yhteyden Joulun jälkeen jälleen puhelimitse ma 4.1.2016 klo 12-16 p. 050 311 8877 (myös Watsapp) ja ajanvaraukseton päivystys toimii Veturitalleilla tammikuun 1. viikosta lähtien ti-to klo 12-16. Katso tarkemmat tiedot www.facebook.com/ohjaamojyvaskyla

http://www.jyvaskyla.fi/tyollisyyspalvelut/ohjaamo

Opiskeluterveydenhuolto

Opiskeluterveydenhuolto suljettu 23.12.2015–3.1.2016.

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/opiskeluterveydenhuolto

Potilasasiamiestoiminta

Palvelu suljettu ajalla 21.12.2015 – 3.1.2016

http://www.jyvaskyla.fi/sote/asiakkaan_oikeudet/potilasasiamies

Psykiatrian klinikat

osittainen sulku 21.12.15-03.01.16 (ks ksshtp: http://www.ksshp.fi/fi-FI/KSSHPn_yksikoiden_sulkuajat_vuodenvaihte)

http://www.ksshp.fi/fi-FI/Potilaalle/Erikoisalat/Psykiatria

Päivähoito (päiväkodit, varhaiskasvatus, perhepuistot)

Joululomalla 21.12.2015 - 6.1.2016 avoinna olevat päiväkodit ja perhepuistot:
Tapiolan päiväkoti suljetaan jouluaattona 24.12.2015 klo 14 ja avataan Tapaninpäivänä 26.12.2015 klo 14.

21.-23.12.2015 ovat auki: Huhtasuo, Mannila, ( Mannilan päiväkodissa ovat Luhtisen päiväkodin päivä- ja iltahoitoa tarvitsevat lapset ja Kangasvuoren päiväkodin iltahoitoa tarvitsevat lapset niinä päivinä, jolloin iltahoidon tarvetta on), Liinalampi, Kuokkala ( Kuokkalan päiväkodissa ovat Myllytuvan ja Kotimäen päiväkodin iltahoitoa tarvitsevat lapset niinä päivinä, jolloin iltahoidon tarvetta on) , Kotimäki, Keljonkangas, Myllytupa,Tapiola, Mäki-Matti ja Kultaniitty.

28.-31.12.2015 ovat auki: Tapiola (iltahoitoa tarvitsevat lapset niinä päivinä, jolloin iltahoidon tarvetta on), Liinalampi, Kultaniitty, Kuokkala (ei iltahoitoa).

4.-5.1.2016 ovat auki: Huhtasuo, Mannila (Mannilan päiväkodissa ovat Luhtisen päiväkodin päivä- ja iltahoitoa tarvitsevat lapset ja Kangasvuoren päiväkodin iltahoitoa tarvitsevat lapset niinä päivinä, jolloin iltahoidon tarvetta on) , Liinalampi, Kuokkala ( Kuokkalan päiväkodissa ovat Myllytuvan ja Kotimäen päiväkodin iltahoitoa tarvitsevat lapset niinä päivinä, jolloin iltahoidon tarvetta on), Kotimäki, Keljonkangas, Myllytupa, Tapiola, Mäki-Matti, Kultaniitty ja Mäki-Matin perhepuisto.

http://www.jyvaskyla.fi/paivahoito

Päiväsairaala

suljettu 14.12.2015 – 10.1.2016

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/terveyskeskussairaala/paivasairaala

Röntgen (kuvantaminen)

Kuvantaminen toimii normaalisti kaikissa muissa pisteissä paitsi Vaajakosken terveysasemalla, jossa kuvantaminen on suljettu 21.12.2015-10.1.2016. Potilaat ohjataan Palokan kuvantamiseen.

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/terveysasemat/rontgen

Sosiaaliasemat

Korpilahden sosiaaliasemalla ei ole aikuissosiaalityön sosiaaliohjaajan päivystystä ilman ajanvarausta 28.12.2015. Ajalla 28.-31.12.2015 ajanvarausajat hoidetaan videoneuvotteluyh-teydellä tai Hannikaisenkadun sosiaaliasemalla. Ajanvaraukset puhelimitse 014 266 3387 puhelinaikoina ma, ke ja pe klo 9-10, ti ja to klo 14-15.

http://www.jyvaskyla.fi/sosiaalipalvelut/sosiaaliasemat

Suomen Käsityön museo

6.12. suljettu Itsenäisyyspäivä
23.12. auki 11–16 Jouluaaton aatto
24.12. suljettu Jouluaatto
25.12. suljettu Joulupäivä
26.12. suljettu Tapaninpäivä
27.12. suljettu sunnuntai Tapaninpäivän jälkeen
31.12. avoinna 11–16 Uudenvuoden aatto
1.1.2016 suljettu Uudenvuoden päivä
6.1.2016 suljettu Loppiainen

http://www.craftmuseum.fi

Suun terveydenhuolto (Hammashoito)

Ajanvaraus arkipäivystykseen oman alueen ajanvarausnumeron kautta klo 8-16. Hoitopaikka ilmoitetaan aikaa varattaessa.

Kyllön, Palokan ja Muuramen hammashoitolat ovat auki kaikkina arkipäivinä.

Huhtasuon hammashoitola suljettu ajalla 21.12.15-3.1.16.
Keskustan hammashoitola on suljettu ajalla 21.12.15-3.1.16
Kuokkalan hammashoitola on suljettu ajalla 28.12.15-3.1.16
Vaajakosken hammashoitola on suljettu ajalla 21.12.15-6.1.16
Jyskän hammashoitola on suljettu ajalla 21.12.15-3.1.16
Korpilahden hammashoitola on suljettu ajalla 28.12.15-6.1.16
Säynätsalon hammashoitola on suljettu ajalla 21.12.15-3.1.16
Uuraisten hammashoitola on suljettu ajalla 21.12.15-3.1.2016
Tikkakosken hammashoitola on suljettu ajalla 28.12.15-3.1.16
Hankasalmen hammashoitola on suljettu ajalla 4.1.-10.1.16
Viikonloppu- ja arkipyhäpäivystys toimii Keskustan hammashoitolassa osoitteessa Tapionkatu 7, Jyväskylä. Ajanvaraus viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 9–12 numerosta 014 266 2298 vuoden 2015 loppuun asti. Vuoden 2016 alusta kiireellisissä tapauksissa arkipyhinä ja viikon-loppuisin otetaan yhteyttä Keski-Suomen Keskussairaalan yhteispäivystyksen puhelinneuvontaan p. 0100 84884, josta ohjataan tarvittaessa hoitopaikkaan (Kyllön hammashoitola, Keskussairaalantie 20, Jyväskylä).

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/suunterveys

Talous- ja velkaneuvonta

Keski-Suomen talous- ja velkaneuvonta on suljettuna 23.12.2015

http://www.jyvaskyla.fi/sosiaalipalvelut/velkaneuvonta

Talouskeskus-liikelaitos

Talouskeskus palvelee 23.12. ja 31.12. klo 8.30 – 13.00.

http://www.jyvaskyla.fi/talouskeskus
http://www.jyvaskyla.fi/hankinnat

Terveysasemien lääkärien ja sairaanhoitajien vastaanotot

Keskustan terveysaseman lääkäreiden ja sairaanhoitajien vastaanotoilla 21.12 – 3.1.2016 hoidetaan vain kiireellistä hoitoa vaativat potilaat.
HUOM! Poikkeuksellinen supistettu toiminta lääkäreiden vastaanotolla alkaa 1.12.2015

Uuraisten, Säynätsalon ja Vaajakosken terveysasemien lääkäreiden ja sairaanhoitajien vastaanotot ovat suljettuina ajalla 21.12.2015 -3.1.2016.
Muut terveysasemat toimivat supistetusti 21.12.2015 -3.1.2016.

Vaajakoskelaisten päivystysluonteiset asiat hoidetaan sulkuaikana Kuokkalan terveysase-malla, Syöttäjänkatu 10. Ajanvaraukset kiireellisissä asioissa arkisin terveysaseman ajanvarausnumerosta 014 336 6190. Virka-ajan ulkopuolella päivystys toimii Keski-Suomen keskussairaalassa p. 0100 84 884.

http://www.jyvaskyla.fi/terveys/terveysasemat

Terveydenhoidon sosiaalityö

Ei sulkuja vuodenvaihteessa, toiminta osin supistettua.

http://www.jyvaskyla.fi/terveys

Tikkakosken yhteispalvelupiste

Tikkakosken yhteispalvelupiste on suljettu 11.12, 18.12., 23.–28.12. ja 31.12.2015 sekä pyhäpäivinä (1.1.2016 ja 6.1.2016)

http://www.jyvaskyla.fi/yhteispalvelu/tikkakoski

Vammaispalvelut

Kehitysvammapalvelujen työ- ja päivätoimintayksiköt
Päivätupa 21.12-27.12
Kortetupa 28.12-3.1.16
Ritoniityn päivätoiminta 21.12.-27.12. ja 1.1.2016
Kortepohjan toimintakeskus 28. 12. 2015- 3.1.2016
Passelin toimintakeskus 28. 12. 2015 - 3.1.2016
Vaajaharjun toimintakeskus 28.12.2015- 3.1.2016
Korpilahden toimintakeskus on lomalla 28.12.2015 – 10.01.2016
Työtoiminta Retro on auki kaikki joulunajan arkipäivät.

http://www.jyvaskyla.fi/vammaiset

Vanhuspalvelut

Lyhytaikaishoito
Akseli ja Elina koti, osasto Vaahterakuja sulku 19.12.2015-3.1.2016

Vanhusten päiväkeskukset
Huhtasuon päiväkeskus on lomalla 28.12.2015 - 6.1.2016.
Keltinmäen päiväkeskus on lomalla 21.12.2015 - 3.1.2016.
Korpilahden päiväkeskus on lomalla 23.12 -29.12.2015 / 31.12.2015 -3.1.2016
Kyllikinkadun päiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Kypärämäen päiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Muistipäiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Säynätsalon päiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Tikkakosken päiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Väinönkadun päiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Väkkärän päiväkeskus on lomalla 28.12.2015- 3.1.2016
Luhtisen ja Kortepohjan päiväkeskukset ovat avoinna kaikki joulunajan arkipäivät.
Metsolan päiväkeskus on lomalla ajan 21.12.2015 -6.1.2016.
Villaverannan ja Lutakon päivätoiminta ovat avoinna kaikki joulunajan arkipäivät.

http://www.jyvaskyla.fi/ikaantyneet

* = linkki ulos
** = linkki seutusivuille

Oma Jyväskylä - sähköinen asiointiportaaliLataa Mobiilikunta Jyväskylä sovellus älypuhelimeesiResurssiviisaus